Portál, věnující se problematice a novinkám plastových i hliníkových oken a dvěří.

Přinášíme pro Vás ty nejnovější informace ze světa plastových a hliníkových oken a dveří.


Vlastnosti oken

I. Fyzikální vlastnosti
Velmi dobrá těsnící schopnost, nedochází k pronikání vody při přetlaku, dobrá hodnota součinitele tepla u obou druhů oken. Splňují normy a platné předpisy v EU. Rozdílnost hodnot je zanedbatelná.


Zvuková izolace

Dřevěná i plastová okna mají stejně dobrou zvukovou neprůzvučnost. V klasickém zasklení 4-16-4 je zvukový útlum 31dB, u speciálních 41dB, dvojená+dvojitá 40-50dB a výše (čím větší izolace, tím vyšší cena)


Tepelná izolace

Koeficient Uf=součinitel prostupu tepla: 1,4 - 1,6Wm-2K-1
Koeficient Ug=součinitel prostupu tepla sklem: 2,9 - 1,1 Wm-2K-1
U obou srovnávaných oken jsou hodnoty dost podobné – stejní výrobci izolačních skel. Jsou však dané normy pro vytápěné prostory Uw musí být (u celého okna včetně rámu) menší než 1,8 Wm-2K-1, tzn. že Ug 2,9 - 1,1 Wm-2K-1 není možné. Při této variantě 1,4 - 1,1 Wm-2K-1 je více než dostačující.

plastová okna

Vzduchová izolace

Ovlivňuje čistotu vzduchu, vnitřní klima, tepelné ztráty spojené s energetickou náročností budovy a infiltraci vzduchu. Infiltrace je přirozená výměna vzduchu, jenž se obvykle děje netěsností okenních rámů.
Dnes je možné vyrobit okna s infiltrací = 0, což je po stránce energetické vynikající, ale z hlediska hygienického to není možné. Proto je potřebná regulace větrání – mikroventilace, kterou výrobci většinou dosáhnou instalací speciálního členu do kování, kdy při určité poloze kliky dojde k provětrání, ale ne průvanu. Mikroventilace už jsou v dnešní době standartem.
Další možností provětrání jsou ventilační mřížky vsazené do rámu okna či jako náhrada skla. Ovlivňují cenu, množství výměny vzduchu, tepelné i izolační vlastnosti. Vynechání těsnění v určitých místech okna nebo použití speciálního těsnění je další z možností provětrání. Okno se automaticky uzavírá v případě špatného počasí, ale je možné i tento systém vyřadit z funkce a tím dosáhnout menších tepelných ztrát a nižší hlučnost. U plastových oken máme ještě jednu další variantu a to vícekomorová struktura materiálu a tím efektivní provětrání rámem okna. Vzduch proudí komorami uvnitř profilu a tím má minimální ztráty tepla a o hlučnosti nemluvě. Nelze ji vyřadit z funkce.


Hořlavost


PVC, z něhož jsou okna vyráběna, patří do kategorie B – nesnadno hořlavé materiály. Odolnost těchto oken je dobrá, hoří až při 450°C a v počáteční fázi jsou samozhášecí. Velkou nevýhodou je při hoření vznik chlorovodíku, kyseliny solné a deformace rámu okna. Ve dřevě se nic podobného neděje a je tudíž o hodně bezpečnější a při použití protipožárního skla zadrží oheň až po dobu 90minut.

Materiál

PVC je směs několika komponentů, jejichž vzájemný poměr určuje vlastnosti hmoty. Většinou bývají výrobním tajemstvím. Velké firmy ještě liší výrobu směsi PVC na okna pro polární prostředí (měně než -40°C) a pro nepolární prostředí.
Povrch je hladký, lesklý, tvrdý, lehce omyvatelný a neuvolňuje žádné škodlivé látky. Plastový rám, i když jeho tvrdost je větší jak u dřeva, může být poškozen a jeho oprava je náročnější jak u oken dřevěných. Další nevýhoda je tepelná roztažnost profilů a tvarové změny, které dnes už ve většině případů řeší ocelové výztuhy v profilech. Stálost dřeva je v tomto směru nepřekonatelná.


II. Statické vlastnosti
Tuhost rámu z plastu ovlivňuje tvar profilu, pevnost svařeného rohu a výztuhy. Čím složitější průřez profilu, tím lepší jsou tyto vlastnosti. Tuhost a pevnost zabezpečuje vnější stěna-její tvar a tloušťka, mezi kvalitní řadíme tloušťku 3mm a více. Levné mají stěny tenčí, tím nižší spotřebu materiálu a o jednoduchých výztuhách nemluvě. Maximální rozměry oken jsou předem dané a doporučené.
Dřevěné okno lze vyrobit ve větších velikostech než plastové okno. Bývá to však dosti nepraktické, tak tato výhoda není až tak předností. 

III. Pořizovací cena
Hliník a dřevo hliník jsou momentální nejdražší variantou. Cca o 30-40% budou levnější kvalitní dřevěná okna a o dalších 20% pak plastová okna. Cena u plastových oken je výhodou a proto taky často voleným materiálem.


IV. Náklady na údržbu
Údržba je nutná součást správné funkčnosti okna. Jak kování, těsnících profilů i profilů zasklení. Při nesprávné údržbě můžou být křídla svěšená, otevírání může drhnout atd. Nevýhoda plastových oken je tvořící se elektrostatický náboj a tím častější nutnost mytí, ale u dřevěných je zase jiná nevýhoda a to ta, že vyžadují vnější nátěr nejlépe už za 5let.

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Máte nová nebo stará okna?

Máme ještě stará okna
Výsledek ankety
20
Již čekáme na rekonstrukci
Výsledek ankety
4
Máme už nová okna
Výsledek ankety
12
Okna nemáme
Výsledek ankety
5
 

Archiv anket

 
Najdi na webu
Stiskni pro hledání
Seřízení oken na zimu Seřízení oken na zimu

Příprava a seřízení oken na zimní období. Seřiďte si okna podle návodu.

Plastová okna ve Zlíně a Kroměříži

Vážení návštěvníci, pokud hledáte prodejce oken ve Zlíně nebo Kroměříži, určitě Vás bude zajímat tato informace.

Trend kolekce hliníkových dveří ve své nejkrásnější podobě

Hliníkové vstupní dveře naší kolekce splňují nejvyšší nároky ve všech směrech a navíc k vynikající technologii poskytují vysoce kvalitní optiký dojem

Nová zelená úsporám: Miliardy na úspory pro české domácnosti

Program Zelená úsporám sice končí, ale ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dnes představil další dotační program Nová zelená úsporám. Z toho budou podporovány jak soukromé domy, tak veřejné budovy.

Archiv novinek

AMESA - zravotnický materiál Vyroba lekarnicek prvni pomoci a zdravotnickeho materialu.
Demontovatelné sítě do oken Demontovatelne site do oken.
Dílenské pracovní stoly alpede PROFI Pracovni dilensky stul alpede PROFI
Dotace na výměnu oken Dotace Zelena usporam na vymenu oken.
Dřevěná okna a dveře Kvalitni drevena okna a dvere od spolecnosti Insta
Hliníková okna Velmi kvalitní hliníková okna a dveře vyráběné v Polsku, certifikované dle evropských norem.
Integrované žaluzie Hledáte různá příslušenství jako jsou integrované žaluzie, parapety, kliky a jiné pro plastová okna?
Kovové dílenské skříně Kovova dilenska skrin
Nábytek pro školy Skolni nabytek
Návrhy interiérů Navrhy interieru.
Obrazy na desce žena u okna a žena v okně Krasne obrazy na desce s motivem zena u okna a zena v okne.
Ocelové odpadkové koše Ocelovy odpadkovy kos
Panelové posuvné stěny pro velká okna Panelove posuvne steny pro velka okna.
Parkové lavičky z hliníku Hlinikova parkova lavicka
Plastové ploty Komplexní rady a informace ohledně bezúdržbových plotů, plotových výplní a výplní vrat a branek
Plechové šatní skříňky a boxy Plechova satni skrinka
Profesionální dílenské pracovní stoly Dilensky stul ALCERA® PROFI
Reklama na internetu Reklama na internetu
Vybavení do dílny Kovovy dilensky nabytek
Vybavení školních šaten Kovove satni skrinky pro skoly
Výměna oken okálu Vymena oken okalu.
Žaluzie pro šikmá, střešní i běžná okna Zaluzie pro sikmá, stresni i bezna okna. Interierove i exterierove.
Zásuvkové skříně UNI Zasuvkova dilenska skrin UNI
Pilové kotouče pro šperkařství Přední výrobce pilových kotoučů nejen pro šperkařství ale také pro šroubky, orbitální řezání a jiné. Samozřejmostí je zakázková výroba.
Plachty na auta a motorky Kvalitní plachty na auta a motorky jsou vhodné pro každého řidiče, který nedisponuje vlastní garáží. V létě chrání před sluncem, v zimě před námrazou.
Zbohatní pěstováním palem Veškeré informace týkající se pěstování palem cykasu.
Jímky, žumpy, septiky Bresco a.s. - plastové a samonosné jímky, žumpy septiky, čistírny odpadních vod, plastové šachty, vodomerové šachty.
 
Přehled kontaktů:

Email:
Web: Plastová okna a dveře
© Plastová okna a dveře

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.